Roš ha-šana

Roš ha-šana (hebr. ‏ראש השנה‏‎)–žydų Naujųjų Metų šventė (pažodžiui „metų galva“) švenčiama kasmet. Kiekvienais metais šios šventės data skiriasi, nes žydai metus skaičiuoja nuo biblinio pasaulio sukūrimo, t. y., pagal Hebrajų kalendorių. Metų pradžia – tišrio (tishrei) mėnesio 1-2 dienomis (atitinka rugsėjo-spalio mėnesius). Pasak judėjų religijos – Aukščiausiasis kiekvienais metais rašo naują metų knygą. Tai laikas žydams susikaupti, pagalvoti apie nuveiktus gerus darbus, prisiminti suklydimus, atgailauti už klaidas, pasiruošti ateinantiesiems metams, prašant taikos, sutarimo ir sveikatos. Išvakarėse visų, kuriuos per metus galėjo nuskriausti prašoma atleidimo ir stengiamasi atleidimą suteikti visiems, kurie jo prašo. Ypatingas dėmesys yra skiriamas labdarai bei lankomi artimųjų kapai. Visa tai yra tarsi pasiruošimas Naujiesiems Metams. Tikėjimas tuo, kad Visagalis kiekvienam linki gėrio ir sėkmės šią dieną paverčia švente.

1-oji tišrio diena yra laikoma žmogaus sukūrimo diena. Šią pirmąją šventės dieną yra einama prie upės ar kito gamtinio vandens telkinio ir skaitant maldą yra “iškratomos” drabužių kišenės taip simboliškai išsivaduojama iš nuodėmių, kurias nusineša vanduo. Šis ritualas vadinamas tašlichu („išmetimu“). Per Naujuosius Metus, 2-ąją tišrio dieną, sinagogoje yra pučiamas šofaras – avino ragas. Naujųjų Metų sutikimas siejamas su šventiška puota ir tradiciniais žydų patiekalais.

Žydų Naujieji metai – Roš ha Šana – pilni simbolių: apvalios Chalos, obuoliai, medus, žuvys, svarstykles ir kt. simboliai.

„Kodėl per didžiąsias žydų šventes kepama apvali chala?

Visus metus penktadienio vakarui kepama pinta chala, tačiau artėjant žydų Naujiesiems metams chalos tešla saldinama ir į ją dedama razinų, figų, apelsinų žievelių.

Tišrėjo pradžioje atveriamos durys į dvasinį pasaulį. Paprastai plėšdami chalos gabalėlį merkiame jį druską, o per didžiąsias šventes merkiame į medų – kad metai būtų saldesni. Dėl tos pačios priežasties saldinama ir chalos tešla.“

Obuoliai su medumi simbolizuoja saldžius ir be problemų, rūpesčių metus, Svarstyklės – padeda žydams suprasti kokių darbų žmogus padarė daugiau  blogų ar gerų, nes  tai lemia jo sekančius metus. Kiekvienas simbolis, vaišys, skatina žmogų sustoti, apsidairyti ir  reflektuoti apie savo gyvenimą, įvertinti nuveiktus darbus ir pagalvoti apie savo gyvenimo prasmę, kurti planus ateičiai. Visos tradicijos skatina žmogų kelti sau tikslus ir eiti į priekį.

Kiekvienais metais žydai grįžta atgal, savo mintyse apsvarsto ir apgalvoja savo pragyventus metus, nuveiktus darbus. Džiaugiasi pasiekimais ir apmąsto galimybę tobulėti ir stato savo gyvenimui naujus tikslus, kuriuos turės įgyvendinti ir įveikti ateinančiais metais.

ŠANA TOVA TIKATIVU.

Parašykite komentarą